Archiwum


ZARZĄD KOŁA NR 41 INFORMUJE WSZYSTKICH KOLEGÓW WĘDKARZY, IŻ JAK CO ROKU  SPOTYKAMY SIĘ NA WSPÓLNYM WĘDKOWANIU POD NAZWĄ "FEEDER 2012", KTÓRE ODBĘDZIE SIĘ W DNIU 1.12.2012 NA JEZIORZE GOSŁAWSKIM. ZBIÓRKA WSZYSTKICH CHĘTNYCH MIŁOŚNIKÓW ZIMOWEGO WĘDKOWANIA ODBĘDZIE SIĘ O GODZINIE 8.00 KOŁO ZAMKU W GOSŁAWICACH


ZARYBIANIE ZBIORNIKA WSTĘPNEGO SCHŁADZANIA PRZY ELEKTROWNI GOSŁAWICE

W dniu 24.10.2012 koło nr: 41 wraz z kołem nr: 5 po raz kolejny w tym sezonie przeprowadzili zarybianie zbiornika wstępnego schładzania przy El. Pątnów. Tym razem do naszego akwenu powędrowały:

Karp w ilości - 198 kg

Kroczek Lina w ilości - 149 kg

Narybek Szczupaka w ilości - 173 kg

Myślę że nasi nowi mieszkańcy zbiornika będą potrzebowali odrobinę czasu na przystosowanie się do nowego akwenu więc apeluję do kolegów wędkarzy o wstrzymanie się z licznymi pielgrzymkami i bezmyślnym wyławianiem wpuszczonych gatunków. Celem zarybiania jest zwiększanie liczebności a nie dostarczenie chwilowej przyjemności-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

ODŁAWIAĆ CZY NIE?

W dniach od 25 do 27 lipca na zbiorniku wstępnego schładzania Elektrowni Konin w Gosławicach będącym pod opieką Kół Wędkarskich nr 5 i 41 przeprowadzono odłowy kontrolne. 
Odłowów dokonali profesjonalni rybacy panowie Adamczewscy (Henryk i Tomasz)pod nadzorem st. specjalisty ds. zagospodarowania i ochrony wód Okręgu PZW Konin pana Janusza Noszczaka - przy wsparciu w/w kół wędkarskich. Tyle tytułem wstępu.
Oczywiście jak w tym kraju bywa natychmiast rozgorzała polemika odławiać-czy nie odławiać. Nie będę przytaczał argumentów za i przeciw, bo na ten temat napisano już niejedną pracę doktorską, a wędkarze są do dziś i tak w tej kwestii podzieleni (widocznie tak już musi być).Postawię tylko parę pytań. Ile my jako wędkarze chcemy wiedzieć o „swojej” wodzie???. Czy jadąc realizować swoją życiową pasję chcemy orientować się na temat charakteru łowiska, populacji ryb zamieszkujących dany akwen, różnorodności gatunkówi kondycji ryb??? Czy chcemy wiedzieć czy ryby są zdrowe???. Nie będę się wymądrzał. Na te pytania musicie odpowiedzieć sobie sami. Na podstawie ciągłych obserwacji, badań, pomiarów, analiz ocenia się ekosystem, podejmuje decyzje o zarybianiu (ile ryb i jakich gatunków). Są to rzeczy dla przyszłości wędkarstwa (tego przez duże W) niesamowicie ważne. Elementem składowym w/w czynności czy się komuś podoba czynie są również odłowy kontrolne.
A teraz trochę liczb.

Odłowiono:

Tołpyga 526 kg.
Sandacz 8 kg.
Leszcz 57 kg.
Sum 47 kg.

Wnioski:
Niepokojąco duża populacja tołpygi
Zarastanie zbiornika 
Duża różnorodność gatunkowa
Dobra kondycja ryb
Nie stwierdzono występowania chorób

I na koniec
Zbiornik jest systematycznie zarybiany. Od 2009 do 2011roku wpuszczono około:
1.Sandacz 86500 szt.
2.Szczupak 13000 szt.
3.Lin (kroczek) 3000 szt.
4.Węgorz 2000 szt.

Reasumując powyższe, koledzy wędkarze, wszystkim się podoba gdy się zarybia, ale zarybianie to część składowa gospodarki rybackiej, natomiast odłowy to też niestety gospodarka rybacka i czy nam się podoba czy nie musimy odławiać gatunki niepożądane takie jak tołpyga. Nie muszę chyba tłumaczyć dlaczego?, a w to miejsce nasadzamy gatunki, które nie powodują takiej eutrofizacji wody. Akurat zbiornik jest wodą bardzo podatną na takie procesy ze względu na niewielką głębokość i podgrzaną wodę 
--------------------------------------------------------------------------------------------------------
-------------------------------III TURA ZAWODÓW SPININGOWYCH-----------------------

Zgodnie z kalendarzem w dniu 29-30.09.2012 odbędzie się III Tura zawodów w wędkarstwie spiningowym. Jest to ostatnie spotkanie miłośników wędkarstwa spiningowego i jednocześnie ostatnia możliwość wspólnej rywalizacji zarówno w zdobyciu okazałego drapieżnika jak i dopisania kolejnych punktów w tabeli.

29.09.2012 - III Tura rzeka Sławsk - zbiórka godz. 8.00

30.09.2012 - III Tura rzeka Ladoródz - zbiórka godz 8.00-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

SZUWAREK DONOSI:

Dnia 11.12.2011 na jeziorze Gosławskim Koło Wędkarski Nr 41 przy El. Pątnów zaprosiło do spędzenia czasu wolnego nad wodą w ramach wypoczynku sobotnio-niedzielnego wszystkich chętnych wędkowania przy zmarzniętym nosie i rękach, organizując zawody wędkarskie metodą dowolną „ Mikołajkowe wędkowanie 2011”

Pierwsza piątka seniorów to:

I miejsce Karmelita Tadeusz 10140 pkt.

II miejsce Bartczak Bernard 7480 pkt.

III miejsce Pecyna Bolesław 5440 pkt.

IV miejsce Ziarnecki Krzysztof 4840 pkt.

V miejsce Brzeziński Waldemar 4140 pkt.


Jak widać po osiągniętych wynikach można było sobie połowić zimowej płotki, a na koniec
wszyscy uczestnicy zostali nagrodzeni upominkami, oraz michą ciepłej strawy jak zwykle.
Pozdrawiam SZUWAR

-------------------------------------------------------------------------------------------------------

Koniec Roku – podsumowanie sezonu 2010 !

Na koniec roku zawsze staramy się podsumować nasze działania, osiągnięcia i porażki więc spróbujmy podsumować działalność Zarządu Koła PZW nr 41przy El. Pątnów.
Zarządu Koła PZW nr 41przy El. Pątnów w ciągu sezonu wędkarskiego 2010 zorganizował szesnaście imprez sportowo-rekreacyjnych dla swoich członków i nie tylko.
W roku 2010 obchodziliśmy 30-lecie Koła w ramach których zorganizowano otwarte zawody wędkarskie gdzie brało udział wielu członków kół z okręgu konińskiego, jak co roku odbyły się też Ogólnopolskie Zawody Energetyków w Wędkarstwie Spławikowym, które są jedną z większych imprez energetyków w Polsce. W szeregach członków koła jest wielu sympatyków spinningu i dla nich zorganizowano 6 zawodów spinningowych, pozostałe 10 to imprezy spławikowe, a dla miłośników wędkowania zimowego zrobiono 11 grudnia wędkowanie na jeziorze Gosławskim gdzie można naprawdę połowić sobie drobną rybkę.
Zarządy Kół nr 41 i nr 5 przy Elektrowni Pątnów-Konin w sezonie 2010 trzy razy się spotykali na zarybieniu zbiornika El. Konin, dwa razy na wiosnę zarybiano zbiornik.
Dnia 08.05.2010 wpuścili wiosenny wylęg szczupaka ( ryby wielkości zapałki )w ilości 12 tysięcy sztuk i w czerwcu wpuściliśmy wylęg wiosenny sandacza w ilości 50 tysięcy sztuk, zaś na jesień dnia 23.10.2010 wpuścili dwuletni kroczek lina ( ryby wielkości 10 do 15cm ) w ilości 200kg tj. około 3 tysiące sztuk.
Tak wiec sezon 2010 w Kole PZW nr 41 przy El. Pątnów dosyć pracowicie. Mamy nadzieję że w sezonie 2011 nie zabraknie zdrowia oraz sił i jeszcze więcej imprez dla swoich członków przygotują, czego im życzę.
SZUWAR

A na Święta Bożego Narodzenia oraz Nowego Roku Wiele sukcesów na niwie wędkarskiej i życiu osobistym, złowienia TAAAAAAAkiej RYBY swoim członkom i wszystkim sympatykom wędkarstwa Życzy Zarząd Koło PZW nr 41 przy El. Pątnów do których i ja się dopisuję.

Pozdrawiam SZUWAR